Pagrindinis > Odos ligos > Vėjaraupiai

Vėjaraupiai

Vėjaraupiai ant kūno odos liga

Vėjaraupiai (lot. varicella) – ūminė virusinė liga, pasireiškianti karščiavimu, pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu.

 

 • Sukėlėjas: Varicella zoster virusas, priklausantis Herpesviridae šeimai
 • Dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai (lengva forma), suaugusiems ir žmonėms su silpna imunine sistema būdinga sunkesnė ligos forma ir didesnė komplikacijų išsivystymo rizika
 • Virusas lieka organizme visam gyvenimui, todėl nusilpus imuninei sistemai gali sukelti kitą ligą – juostinę pūslelinę
 • Užsikrečiama nuo sergančiojo vėjaraupiais: tiesioginio kontakto arba oro lašeliniu būdu. Jei serga nėščioji, vaisius gali užsikrėsti per placentą. Virusas lauke greitai žūva, todėl užsikrečiama tik uždarose patalpose
Vėjaraupiai odos liga
Vėjaraupiai
Klinika

 • Pirmieji ligos simptomai pasireiškia praėjus 2 – 3 savaitėms po užsikrėtimo
 • Ligos pradžioje pasireiškia nespecifiniai požymiai – karščiavimas, silpnumas, bloga savijauta
 • Paskui pradeda berti dėmelėmis, kurios virsta pūslelėmis, pripildytomis skaidraus skysčio.
 • Bėrimui nykstant susidaro šašai. Beria bangomis kas 1 – 2 dienas, todėl viename plote galima pamatyti visų stadijų bėrimo elementus
 • Bėrimų vietose labai stipriai niežti
 • Bėrimų lokalizacija: plaukuotoje galvos dalyje, ant veido, liemens, galūnių, gleivinės (burnos, akių, lyties organų)
 • Susirgus nėštumo metu, galimi pakenkimai kūdikiui, persileidimai
 • Persirgus vėjaraupiais susidaro ilgalaikis imunitetas, todėl pakartotinai sergama retai

Diagnostika

Konsultacijos metu diagnozei nustatyti dažniausiai pakanka paciento apklausos ir apžiūros duomenų Apklausiant pacientą, gydytojui svarbu išsiaiškinti, ar buvo kontaktas su sergančiu asmeniu. Retais atvejais, kai trūksta duomenų, gali būti atliekami kraujo tyrimai ir tepinėlis iš bėrimo vietų.

Gydymas

Kadangi vėjaraupiai labai užkrečiama liga, pacientui nuo ligos pradžios būtina izoliuotis 10 dienų (privaloma neleisti vaiko į darželį, mokyklą, nevesti į lauką).

Gydymas kiekvienam pacientui parenkamas asmeniškai. Svarbiausia – higiena, gulimas režimas, skysčių balanso atstatymas. Tam tikrais atvejais galima skirti priešvirusinių vaistų. Jokiu būdu negalima kasytis bėrimų. Jei kamuoja stiprus niežėjimas, gali būti skiriami antihistamininiai vaistai.

Prevencija

Geriausia prevencijos priemonė tiek vaikams, tiek anksčiau vėjaraupiais nesirgusiems suaugusiems asmenims – skiepai.

Labai svarbu pasiskiepyti suaugusiems asmenims, kurie nėra anksčiau persirgę vėjaraupiais, bet turi artimą kontaktą ar didelę kontakto su sergančiais asmenimis riziką, taip pat skiepytis reikalinga asmenims, kurių imuninė sistema nusilpusi (sergantieji ŽIV/AIDS, lėtinėmis ligomis, piktybiniais navikais, vartojantieji steroidinius hormonus, imuninę sistemą slopinančius vaistus).

Svarbu: vėjaraupių vakcina negalima skiepyti nėščiųjų. Taip pat skiepytis nepatartina asmenims, kuriems neseniai buvo perpiltas kraujas ar buvo skiriami imunoglobulinai.

Jeigu nesate tikri dėl savo diagnozės, nepadeda nereceptinės priemonės iš vaistinės – kreipkitės pagalbos į gydytoją dermatologą!
iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!
Dermatologo Konsultacija Internetu
Jeigu nesate tikri dėl savo diagnozės, nepadeda nereceptinės priemonės iš vaistinės – kreipkitės pagalbos į gydytoją dermatologą!
Dermatologo konsultacija
iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!
Kiti mūsų straipsniai
Odos mastocitozė

Odos mastocitozė

Mastocitozė yra reta liga, kuriai būdinga kloninė pakitusių mastocitų (putliųjų ląstelių) proliferacija ir kaupimasis viename ar keliuose organuose

read more

iDerma

MB iDerma
Fabijoniškių g. 99, Vilnius
+370 674 22755
info@iderma.lt

iDerma

MB iDerma

Fabijoniškių g. 99, Vilnius

+370 674 22755

info@iderma.lt