Pagrindinis > Odos ligos > Nuožvarbos

Nuožvarbos

Nuožvarbos arba nužvarbimas - odos problemos

Nuožvarbos ( lot. Pernio) – tai patologinė odos būklė, pasireiškianti odos paraudimu ar pamėlynavimu, atsiradusi dėl žemos temperatūros ir didelės drėgmės poveikio, staigios temperatūrų kaitos. Tai dažnas reiškinys, tačiau kodėl jos atsiranda nėra aišku. Manoma, kad odos pažeidimas atsiranda dėl nenormalaus kraujagyslių atsako į šalčio poveikį, lydint staigiam atšilimui. Šalčio sukeltas kraujagyslių susiaurėjimas ar spazmas, sukelia deguonies trūkumą audiniuose, stimuliuojantį uždegiminį atsaką. Be to, atšilus vėsiai odai, mažos kraujagyslės gali išsiplėsti greičiau nei šalia esančios didesnės, didėja jų laidumas, skysčiai iš kraujagyslių spindžio patenka į aplinkinius audinius, sukeliamas patinimas.

Klinika

Nugariniai plaštakų ar pėdų pirštų paviršiai- dažniausiai pažeidžiamos vietos. Rečiau nuožvarbos stebimos nosies, ausų kaušelių, šlaunų priekinių paviršių odoje – vietos kurios greičiausiai atvėsta.

Odos pažeidimas pasireiškia raudonomis arba violetinėmis dėmėmis, plokštelėmis, papulėmis, mazgeliais šalčio paveiktose vietose, kartu gali būti niežėjimas, skausmas, deginimas,patinimas, gali atsirasti pūslių, opų, kurios gali komplikuotis antrine bakterine infekcija. Oda išsausėja, pleiskanoja. Daugeliui pacientų nuožvarbos pasireiškia kaip ūmus pažeidimas, kuris prasideda praėjus 12-24 valandoms po nušalimo.

rankų Nuožvarbos arba rankų nužvarbimas - odos problemos
Rizikos veiksniai:

Nuožvarbų riziką didina: mažesnis nei normalus kūno svoris, padidėjęs prakaitavimas, moteriškoji lytis (nuožvarbos dažniausiai atsiranda jaunoms ar vidutinio amžiaus moterims), sutrikusi kraujotaka dėl gretutinių ligų (didesnis jautrumas temperatūros pokyčiams), metų laikas ir oro sąlygos (didelė drėgmė ir vėsus oras), rūkymas (kraujagysių ligos, pablogėjęs žaizdų gyjimas), šeiminis polinkis. Nuožvarbos dažnesnės ir kintant hormoniniam fonui organizme, todėl nėštumo metu nušalimai dažnesni. Provokuojantis veiksnys gali būti nedidelė trauma nuo šalčio neapsaugotoje srityje.

Gydymas ir prevencija:

Pasikartojimas gali būti pastebimas kasmet, prasidėjus šaltajam sezonui. Svarbiausia pažeistas sritis atšildyti palaipsniui, nes staigus sušalusios odos atšilimas, gali pabloginti būklę. Negalima masažuoti, trinti, dėti tiesioginės šilumos šaltinio.. Sušalus geriau išgerti arbatos ar kitokio karšto gėrimo ir taip sušildyti visą kūną. Vengti šalčio poveikio, kiek tik įmanoma. Pažeistą odą svarbu laikyti šiltai ir sausai, bet atokiau nuo tiesioginio šilumos šaltinio (mūvėti pirštines, avėti kojines). Galimos ne šiltesnes nei 10 laipsnių, 15-30 min. trukmės vonelės. Taip pat galimas losjono ar kremo tepimas, kuris maitina odą, niežėjimo palengvinimui. Esant erozijoms, išopėjimams svarbu dezinfekuoti antiseptikais, esant poreikiui švelniai sutvarstyti, kad būtų išvengta infekcijos. Svarbu vengti kąsymo. Galima ir dažniausia komplikacija esant odos pažeidimui- antrinė bakterinė infekcija.

Gydytojo konsultacija reikalinga esant komplikacijoms – jei vargina neįprastai stiprus skausmas,sutrinka odos jautrumas, įtariama infekcija, odos būklė nepagerėja per vieną ar dvi savaites. Jei minėti simptomai vargina ir šiltuoju metų laiku, simptomai tampa lėtiniai, nuolat pasikartojantys, tikslinga gydytojo konsultacija, dėl galimų kitų ligų ištyrimo.

Svarbu vengti ar apriboti buvimą lauke esant šaltam ir drėgnam orui. Rekomenduojama apsirengti keliais laisvų drabužių sluoksniais, dėvėti kumštines pirštines, medvilniniu pamušalu, neperšlampančias, avėti vilnones kojines, šiltą bei vandeniui atsparią avalinę – svarbu uždengti kuo daugiau atviros odos. Laikykite rankas, kojas, veidą sausai ir šiltai. Maitinačių, riebių kremų, tepalų kurių sudėtyje nėra vandens ar jo yra nedidelis kiekis naudojimas 30 min prieš buvimą lauke nuo šalčio neapsaugotoms veido, kūno vietoms. Rekomenduojama sumažinti kraujagysles sutraukiančių medžiagų vartojimą, pvz.: kofeinas, dekongestantai. Sušalus, nebandyti galūnių atšildyti greitai, sportuoti (fizinis aktyvumas skatina kraujo cirkuliaciją), mesti rūkyti.

Prognozė:
Nors nuožvarbos yra nemalonus, odos pažeidimas, šios patologijos prognozė gera, sunkesnių pasekmių dažniausiai nesukelia. Simptomai paprastai praeina savaime, be jokių nepageidaujamų reakcijų per 1-2 savaites, jeigu vengiama šalčio, infekninių komplikacijų.

Nuožvarbos arba nužvarbimas rankos
Nuožvarbos arba nužvarbimas rankos 2
Jeigu nesate tikri dėl savo diagnozės, nepadeda nereceptinės priemonės iš vaistinės – kreipkitės pagalbos į gydytoją dermatologą!
iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!
Dermatologo Konsultacija Internetu
Jeigu nesate tikri dėl savo diagnozės, nepadeda nereceptinės priemonės iš vaistinės – kreipkitės pagalbos į gydytoją dermatologą!
Dermatologo konsultacija
iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!
Kiti mūsų straipsniai
Odos mastocitozė

Odos mastocitozė

Mastocitozė yra reta liga, kuriai būdinga kloninė pakitusių mastocitų (putliųjų ląstelių) proliferacija ir kaupimasis viename ar keliuose organuose

read more

iDerma

MB iDerma
Fabijoniškių g. 99, Vilnius
+370 674 22755
info@iderma.lt

iDerma

MB iDerma

Fabijoniškių g. 99, Vilnius

+370 674 22755

info@iderma.lt