Pagrindinis > Odos ligos > Laimo liga

Laimo liga

Laimo liga - borelioze - odos ligos

Laimo liga (borelioze) susergama, kai siurbdama kraują užsikrėtusi erkė į žaizdą suleidžia žarnyno turinį, kuriame yra bakterijų (Borrelia burgdorferi). Negydoma Laimo liga gali pažeisti ne tik odą, bet ir vidaus organus, sąnarius ir nervų sistemą. Didžiausia rizika užsikrėsti Laimo liga, kai įsisiurbusi erkė odoje išbūna 36-48 valandas.

 

Kaip užsikrečiama Laimo liga?

Laimo ligą platina iksodinės erkės. Tiek nimfos, tiek suaugusios erkės gali užkrėsti žmogų. Rizika didėja žmonėms, kurie daug laiko praleidžia miškingose, žolėtose vietose.

Ta pati erkė gali būti ir kitų ligų (pvz., erkinio encefalito viruso) pernešėja.

Laimo liga - koja 3
Laimo liga - koja
Kokie Laimo ligos simptomai?

Ankstyvoje ligos stadijoje erkės įsisiurbimo vietoje praėjus 1- 4 savaitėms atsiranda žiedo formos paraudimas (eritema). Bėrimas periferiškai plečiasi, kraštai ryškėja, o centras blykšta, todėl paraudimas dar vadinamas migruojančia eritema (Erythema migrans). Bėrimas gali būti didesnis nei 5 cm skersmens. Migruojanti eritema – pati dažniausia Laimo ligos klinikinė forma, pasireiškianti apie 85 proc. atvejų. Paraudimo vietoje oda būna šiltesnė ir dažniausiai neskausminga, neniežtinti. Kartu su migruojančia eritema gali būti sisteminės infekcijos požymiai: karščiavimas, silpnumas, raumenų skausmai.

Negydant ir praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams po borelijų patekimo į organizmą gali pasireikšti nervų sistemos (pvz., meningitas, encefalitas, laikinas vienos veido pusės paralyžius), širdies (pvz., širdies ritmo sutrikimai – ekstrasistolės ar atrioventrikulinė blokada), sąnarių pažeidimai (pvz., monoartritas, oligoartritas) ar odos (pvz., daugybiniai migruojančios eritemos, lėtinio atrofinio akrodermatito ar gerybinės odos limfocitomos) bėrimai.

Laimo liga - ranka
Laimo liga - ant kojos
Kaip diagnozuojama Laimo liga?

Migruojančios eritemos bėrimas nustatomas tik pagal klinikinius ligos požymius. Bėrimo metu Laimo ligos antikūnų ieškoti netikslinga, nes pas daugiau nei 80 proc. ligonių jų dar nebūna susidarę. Tokioje situacijoje gydymas pradedamas nedelsiant, be serologinio tyrimo. Serologiniai tyrimai (pvz., Laimo ligos (Borrelia burgdorferi) IgM antikūnai ir Laimo ligos (Borrelia burgdorferi) IgG antikūnai) rekomenduojami asmenims, kurie serga 4 savaites ar ilgiau.

 

Kaip gydoma Laimo liga?

Laimo liga gydoma antibiotikais. Gydymo efektyvumas priklauso nuo ankstyvos ligos diagnostikos. Persirgus Laimo liga, imunitetas neįgyjamas, ir žmogus šia liga gali užsikrėsti pakartotinai.

 

Ar galima pasiskiepyti nuo Laimo ligos?

Skiepų nuo Laimo ligos nėra.

Kaip apsisaugoti nuo erkių įsisiurbimo?

• Einant į gamtą, rekomenduojame vengti aukštos žolės ir krūmų, vaikščiokite takais.
• Apsivilkite šviesiais, uždarais drabužiais, galvą pridenkite gerai priglundančia kepure.
• Naudokite erkes atbaidančias medžiagas (repelentus).
• Nepamirškite grįžus iš pasivaikščiojimo, apžiūrėti drabužius ir kūną.

Ką daryti pamačius įsisiurbusią erkę?

Radus įsisiurbusią erkę, būtina kuo skubiau ją ištraukti. Rekomenduojame erkę ištraukti su plonu pincetu. Aplink erkę netepkite jokiais tepalais, tirpalais, nedezinfekuokite. Erkė turėtų būti suimama zonoje tarp pilvelio ir įsisiurbusios dalies ir ištraukiama visa, o ne dalimis. Erkę reikėtų traukti vertikaliai, nesukiojant aplink jos ašį. Negalima suspausti erkės pilvelio, nes tuomet didėja rizika užsikrėsti Laimo liga. Po ištraukimo tą vietą reikėtų dezinfekuoti ir bent mėnesį pastebėti. Jei šiame laikotarpyje atsirado odos paraudimas erkės įsisiurbimo vietoje, karščiavimas, galvos skausmas, būtina kuo skubiau kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą, gydytoją infektologą ar šeimos gydytoją.

Kaip ištraukti erkę - erkes traukimas
Jeigu nesate tikri dėl savo diagnozės, nepadeda nereceptinės priemonės iš vaistinės – kreipkitės pagalbos į gydytoją dermatologą!
iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!
Dermatologo Konsultacija Internetu
Jeigu nesate tikri dėl savo diagnozės, nepadeda nereceptinės priemonės iš vaistinės – kreipkitės pagalbos į gydytoją dermatologą!
Dermatologo konsultacija
iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!
Kiti mūsų straipsniai
Odos mastocitozė

Odos mastocitozė

Mastocitozė yra reta liga, kuriai būdinga kloninė pakitusių mastocitų (putliųjų ląstelių) proliferacija ir kaupimasis viename ar keliuose organuose

read more

iDerma

MB iDerma
Fabijoniškių g. 99, Vilnius
+370 674 22755
info@iderma.lt

iDerma

MB iDerma

Fabijoniškių g. 99, Vilnius

+370 674 22755

info@iderma.lt