Pagrindinis > Odos ligos > Plokščialąstelinė Karcinoma

Plokščialąstelinė Karcinoma:

Odos Vėžys ir Jo Gydymas

Plokščialąstelinė karcinoma (odos vėžys

Plokščialąstelinė karcinoma (angl. squamous cell carcinoma) – viena dažniausių odos vėžio formų, kurią sukelia ilgalaikis UV spindulių poveikis.

 

 

  • turi pereinamąją stadiją – aktininę keratozę
  • pagrindinė atsiradimo priežastis ilgalaikis saulės spindulių (UV) poveikis
  • kitos priežastys: žalingas kancerogeninių medžiagų poveikis (pvz.: cigaretėse), gilaus nudegimo sukelti sunkiai gyjantys randai, opos, bei kai kurių tipų ŽPV virusas
  • dažniausiai pasireiškia po 50 metų amžiaus, labiausiai paveikia šviesaus gymio, mėlynų akių vyrus, gavusius daug tiesioginių saulės spindulių gyvenimo eigoje
  • taip pat didelė rizika asmenims su nusilpusia imunine sistema (dėl vėžio ar kitų sunkių ligų gydymo)
Plokščialąstelinė karcinoma (odos vėžys 2)
Plokščialąstelinė karcinoma (odos vėžys) ausis
Plokščialąstelinė karcinoma (odos vėžys) veidas

Klinika
Plokščialąstelinei karcinomai būdinga:

  • atsiranda anksčiau saulės paveiktose odos dalyse arba iš pereinamųjų darinių – aktininės keratozės
  • pažeistoje vietoje gali būti matomos teleangiektazijos (išsiplėtusios kraujagyslės) su arba be kraujavimo (neužgyjančios žaizdos – būdingas šio vėžio vaizdas)
  • darinys gali būti plokščias, mazgo ar žvyno pavidalo
  • darinio spalva gali varijuoti nuo panašios į kūno spalvą iki rausvos
  • kartais gali būti skausmingas ir sukelti tempimą, šie simptomai leidžia įtarti plitimą nervų galūnėlėmis
  • lokalizacija: veidas, kaklas, nuplikusi galvos oda, rankos, blauzdos

Diagnostika

Diagnozei įtarti dažniausiai pakanka paciento apklausos ir apžiūros duomenų, tačiau jos patvirtinimui reikalinga odos biopsija ir jos histologinis ištyrimas. Odos biopsija taip pat svarbi stadijai nustatyti.

Gydymas

Gydytojas parenka kiekvienam pacientui tinkamiausią gydymo planą pagal ligos stadiją, išplitimą. Pagrindinis gydymo būdas yra pilnas piktybinio darinio pašalinimas.

Jei pakitimai yra tik ląstelių lygmenyje (kitaip vadinami in situ), tuomet galimi kiti gydymo būdai: pakitusių ląstelių naikinimas elektros srove arba su tepamais vaistais (5-fluoruracilu ar imikvimodu).

Tolesnei prevencijai svarbu vengti tiesioginių saulės spindulių, apsaugoti odą tepant apsauginius saulės kremus (SPF50), rengtis odą dengiančius drabužius, nebūti saulėje jos spinduliavimo intensyviausiomis valandomis.

Po plokščialąstelinės karcinomos gydymo būtinas tolimesnis paciento sekimas dėl ligos atsinaujinimo grėsmės. Priklausomai nuo tam tikrų ligos faktorių gali būti reikalingi vienas ar keli vizitai per metus.

Jeigu nesate tikri dėl savo diagnozės, nepadeda nereceptinės priemonės iš vaistinės – kreipkitės pagalbos į gydytoją dermatologą!
iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!
Dermatologo Konsultacija Internetu
Jeigu nesate tikri dėl savo diagnozės, nepadeda nereceptinės priemonės iš vaistinės – kreipkitės pagalbos į gydytoją dermatologą!
Dermatologo konsultacija
iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!
Kiti mūsų straipsniai
Eritrazma

Eritrazma

Eritrazma – bakterijų sukeliama odos liga, dažniau pasireiškianti vyrams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Sužinokite gydymo būdus ir prevencijos patarimus

read more
Kapiliaritas

Kapiliaritas

Kapiliaritas – tai gerybinė odos būklė, pasireiškianti raudonomis ir purpurinėmis dėmėmis dėl padidėjusio kapiliarų pralaidumo. Eritrocitai migruoja pro kapiliarų sieneles, sukeldami odos spalvos ir struktūros pokyčius. Dažniausiai pasireiškia suaugusiems vyrams, rečiau – vaikams. Gydymui taikomi įvairūs metodai, pritaikyti individualiai.

read more

Dermatologai

MB iDerma
Fabijoniškių g. 99, Vilnius
+370 674 22755
info@iderma.lt

Dermatologai

MB iDerma

Fabijoniškių g. 99, Vilnius

+370 674 22755

info@iderma.lt