Pagrindinis > Odos ligos > Valgymo sutrikimų požymiai odoje

Valgymo sutrikimų požymiai odoje

Niežulys - būdinga nervinei anoreksijai
Valgymo sutrikimai – psichikos sutrikimai, pasireiškiantys sutrikusia mityba ir svorio kontrole.

Pagrindiniai valgymo sutrikimai:

 • Nervinė anoreksija
 • Nervinė bulimija
 • Persivalgymo sutrikimas
 • Kiti sutrikimai

Odos pokyčius lemia:

 • mitybos nepakankamumas, vėmimas, piktnaudžiavimas vaistais.

Odoje matomi simptomai gali padėti įtarti valgymo sutrikimus.

Šie pacientai linkę kreiptis į gydytoją būtent dėl odos problemų.

Apie 90% pacientų, ligos pradžia 15-19 m.

Valgymo sutrikimų požymiai

 

 • Odos sausumas (kserozė) – būdinga iki 70% pacientų, sergančiųjų nervine anoreksija. Odos paviršiniame sluoksnyje sumažėja lipidų, pastebima po 4 sav. nuo badavimo pradžios.
Odos sausumas (kserozė)
 • Akrocianozė – būdingas rankų ir kojų šalimas ir pamėlynavimas (cianozė), tai sunki nervinės anoreksijos forma.
Akrocianozė - būdingas rankų ir kojų šalimas ir pamėlynavimas (cianozė)

 • Karotenoderma – geltona spalva/pakitusi pigmentacija odoje, sukietėjusioje sluoksniu. Metabolizmo sutrikimas (vitamino A, lipidų),hipotirozė. Dieta, turinti daug morkų ir kitų mažai kaloringų daržovių, gausių beta-karoteno. Dažniausia lokalizacija: padai, delnai, nazolabialinės raukšlės.
Karotenoderma - geltona spalva, pakitusi pigmentacija odoje
 • Lanugo s. vilnoniai plaukai – ploni, pūkuoti, šviesūs plaukeliai ant nugaros, pilvo ir rankų. Padeda atpažinti nervinę anoreksiją jaunų pacientų populiacijoje. Būdingi pažengusiai ligai.
Lanugo s. vilnoniai plaukai - ploni, pūkuoti, šviesūs plaukeliai ant nugaros, pilvo ir rankų
 • Niežulys – būdinga nervinei anoreksijai, pakitęs jutimų suvokimas dėl psichinės būklės sutrikimo. Stiprumas koreliuoja su mažėjančia kūno mase, tačiau gali suintensyvėti priaugus svorio dėl nepasitenkinimo savo išvaizda
Niežulys - būdinga nervinei anoreksijai
 • Krumplių nuospaudos (“Russell” požymis) – labai aiškus, bet retas valgymo sutrikimų simptomas. Būdingos nuospaudos dominuojančios rankos krumpliuose dėl dažno rankos kišimo į burną. Atsiranda dėl kontakto su dantimis ir krumplių trinties į burnos gomurio paviršių. 
Krumplių nuospaudos (“Russell” požymis) - labai aiškus, bet retas valgymo sutrikimų simptomas
 • Vidurius laisvinančių, kitų svorį mažinančių vaistų vartojimas – gali iššaukti alerginį, dilgėlinės pobūdžio, niežtintį bėrimą ar būgno lazdelių formos pirštų atsiradimą.
alerginį, dilgėlinės pobūdžio, niežtintį bėrimą ar būgno lazdelių formos pirštų atsiradimą 2
alerginį, dilgėlinės pobūdžio, niežtintį bėrimą ar būgno lazdelių formos pirštų atsiradimą
 • Trichotilomanija (plaukų rovimasis) – nenumaldomas įprotis rautis plaukus, sukeliantis nuplikimą. Būdingos sritys: kaktos, viršugalvio, smilkinių, kartais antakiai ir blakstienos. Dažnai pasireiškia sergantiems nervine bulimija ir persivalgymo sutrikimu. 
Trichotilomanija (plaukų rovimasis) - nenumaldomas įprotis rautis plaukus, sukeliantis nuplikimą
 • Dirbtinis dermatitas – psichiatrinio sutrikimo išraiška odoje. Sukelia dažnas tyčinis odos traumavimas. Pacientai negali paaiškinti pažeidimų atsiradimo aplinkybių. Būdingi įvairūs bėrimo elementai, įtariamai odos ligai nebūdingos lokalizacijos
Dirbtinis dermatitas - psichiatrinio sutrikimo išraiška odoje

Gydymas

Pagrindinės ligos (valgymo sutrikimo) gydymui reikalinga multidisciplininė komanda: dietologo, psichiatro priežiūra, medikamentinis gydymas ir taip pat psichoterapeuto konsultacijos – šeimos terapija bei individuali terapija (pirmo pasirinkimo kognityvinė elgesio terapija). Esant sunkiai formai – gydymas ligoninėje, užtikrinant gyvybines funkcijas, komplikacijų gydymas.

 

Odos pažeidimai dažniausiai išnyksta atsistačius normaliai kūno masei. Tačiau gydytojas dermatovenerologas gali kiekvienam pacientui asmeniškai rekomenduoti tam tikras priemones varginantiems simptomams mažinti (drėkinantys kremai/emolientai, vietinio poveikio kremais ir t.t.)

Jeigu nesate tikri dėl savo diagnozės, nepadeda nereceptinės priemonės iš vaistinės – kreipkitės pagalbos į gydytoją dermatologą!
iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!
Dermatologo Konsultacija Internetu
Jeigu nesate tikri dėl savo diagnozės, nepadeda nereceptinės priemonės iš vaistinės – kreipkitės pagalbos į gydytoją dermatologą!
Dermatologo konsultacija
iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!

Žymės

Kiti mūsų straipsniai
Odos mastocitozė

Odos mastocitozė

Mastocitozė yra reta liga, kuriai būdinga kloninė pakitusių mastocitų (putliųjų ląstelių) proliferacija ir kaupimasis viename ar keliuose organuose

read more

iDerma

MB iDerma
Fabijoniškių g. 99, Vilnius
+370 674 22755
info@iderma.lt

iDerma

MB iDerma

Fabijoniškių g. 99, Vilnius

+370 674 22755

info@iderma.lt