Pagrindinis > Odos ligos > Suaugusiųjų aknė. Ar aknė – tik paauglių liga?

Suaugusiųjų aknė.
Ar aknė – tik paauglių liga?  

Suaugusiuju akne - ar akne tik paaugliu liga

Aknė (paprastieji spuogai) – tai uždegiminė odos liga, kuri tradiciškai buvo laikoma paauglystės liga.Tačiau pastaraisiais metais atlikti tyrimai rodo, kad vis daugiau suaugusiųjų (~15-35 proc.), ypač suaugusių moterų, kenčia nuo šios būklės.

Galima išskirti tris pagrindinius suaugusiųjų aknės potipius:

 • Persistuojanti aknė: dažniausias tipas, nustatomas 70-80% atvejų, kai aknė pasireiškia paauglystėje ir tęsiasi vėlesniame amžiuje.
 • Vėlyvoji aknė: pasireiškia 20–40 % moterų, kuomet spuogai pirmą kartą atsiranda 25 metų amžiuje ir vėliau.
 • Pasikartojanti aknė: kuomet spuogai atsiranda paauglystėje, kuriam laikui praeina ir vyresniame amžiuje vėl pasireiškia paūmėjimas. Šis potipis mažiausiai aprašytas ir manoma, kad pasitaiko rečiausiai.

Skirtingai nuo paauglių aknės suaugusiems asmenims bėrimai dėstosi „U“ raidės forma – tai yra apatinio žandikaulio, smakro, kaklo srityje. Rečiau stebimas odos riebalavimasis, kartais gali būti mažiau (arba išvis nebūti) komedonų.

Suaugusiuju Akne
Suaugusiuju vs Paaugliu akne

Nors ligos vystymosi mechanizmai panašūs kaip ir paauglių aknės atveju, manoma, kad suaugusiųjų aknei daugiau įtakos turi tokie veiksniai kaip:

 

  • Genetinis polinkis
  • Dieta
  • Tabako naudojimas
  • Lėtinis stresas
  • Naudojama kosmetika
  • Vaistai

Suaugusiųjų aknės gydymas paprastai yra ilgesnis ir gali būti sudėtingesnis. Suaugusiųjų pacientų oda paprastai yra sausesnė, jautresnė, lengviau sudirgsta nuo naudojamų vietinių medikamentų. Todėl ypatingai svarbu gydymą derinti su namuose naudojamomis odos priežiūros priemonėmis. Be to, reikia atsižvelgti ir į tai, kad ne visi gydymo metodai gali būti taikomi nėštumo ar žindymo laikotarpiu.

Nepriklausomai nuo aknės sunkumo labai svarbi tinkama kasdienė odos priežiūros rutina:

   • Nekomedogeninis ir švelnus prausiklis (pH 4–6)
   • Drėkinantis kremas
   • Fotoapsauga

Taip pat daugėja duomenų apie odos barjero svarbą siekiant subalansuoti odos mikrobiomą.

Todėl rekomenduojama naudoti drėkinančius kremus, kurie padėtų atstatyti odos barjerą, vengti agresyvių, odą dirginančių, sausinančių medžiagų.

Jeigu bėrimų nepavyksta atsikratyti naudojant odos priežiūros priemones – kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą, kuris sudarys Jums individualų gydymo ir odos priežiūros planą bei padės kovoti su suaugusiųjų akne.

iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!
Dermatologo Konsultacija Internetu
Jeigu nesate tikri dėl savo diagnozės, nepadeda nereceptinės priemonės iš vaistinės – kreipkitės pagalbos į gydytoją dermatologą!
Dermatologo konsultacija
iDerma komanda konsultaciją suteiks per 24 valandas, paaiškins apie Jūsų diagnozę bei paskirs reikiamą gydymą nuotoliniu būdu!
Šaltiniai
1. Bagatin E, Rocha M, Freitas T, Costa C. Treatment challenges in adult female acne and future directions. Expert Review of Clinical Pharmacology. 2021;14(6):687-701.

2. Branisteanu D, Toader M, Porumb E, Serban I, Pinzariu A, Branisteanu C et al. Adult female acne: Clinical and therapeutic particularities (Review). Experimental and Therapeutic Medicine. 2021;23(2).

Kiti mūsų straipsniai
Vaskulitai

Vaskulitai

kraujagyslių sienelių uždegimas, kuris gali sukelti pažeidimus vidaus organuose ir odoje.

read more
Naujagimių odos būklės

Naujagimių odos būklės

Tai ankstyvuoju naujagimystės laikotarpiu pastebimi įvairūs adaptaciniai naujagimio odos pokyčiai, pasireiškiantys jam prisitaikant prie naujų aplinkos sąlygų.

read more